WYSTAWY

KAROLINA BALCER HAPPY FAMILY

13.05 – 24.07.2022

Miejsce Projektów Zachęty, Gałczyńskiego 3, Warszawa

kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Monika Kopczewska
realizacja wystawy: Anna Muszyńska i zespół

Prace na wystawie metaforycznie odnoszą się do zagadnień z obszaru zdrowia psychicznego. Punktem wyjścia było „zamiatanie problemów pod dywan” — proces szkodliwy i tylko mnożący kłopoty. Do stworzenia dzieł artystka wykorzystała tufting i inne techniki tekstylne. Na ekspozycję składają się obrazy i obiekty z elementami tekstowymi, nawiązujące do przedmiotów użytkowych kojarzonych z przestrzenią domową, takich jak dywany, wycieraczki, lampa, ręczniki, zasłona czy szafka z telewizorem. Autorka chciała wykreować przestrzeń przyjazną, sprzyjającą dyskusji na trudne tematy

Prace na wystawę powstały dzięki wsparciu członków rodziny artystki. Do współtworzenia programu edukacyjnego i publikacji artystka zaprosiła: streetworkera Wojciecha Skibickiego, lekarkę specjalizującą się w psychiatrii Martę Ciułkowicz, psychoterapeutkę Magdalenę Peron-Szott oraz absolwentkę psychologii i filologii polskiej Marię Maćkowiak.

Procesowi kształtowania się projektu Happy Family kuratorsko towarzyszył Paweł Jarodzki.

Fragment książki towarzyszącej wystawie
WOJCIECH SKIBICKI, MARTA CIUŁKOWICZ, MAGDALENA PERON-SZOTT, MARIA MAĆKOWIAK

Kto trafia na ulicę?

Wojciech Skibicki: Przyczyn bezdomności jest wiele — najczęściej są to uzależnienia, konflikty rodzinne, trudne sytuacje życiowe, choroby psychiczne, eksmisja, wymeldowanie czy rozpad związku. Każda historia osoby w kryzysie bezdomności jest inna i istnieje wiele powodów, które do niej doprowadzają — warto podkreślić, że nigdy nie jest to świadomy wybór. U podstaw bezdomności leży przede wszystkim brak trwałych więzi oraz obawa przed poproszeniem o pomoc.