ZABURZENIA PSYCHICZNE

OTWARTOŚĆ     UZALEŻNIENIA    WSPÓŁUZALEŻNIENIE    ZABURZENIA PSYCHICZNE   BEZDOMNOŚĆ   ŚMIERĆ

💊 Day, after day and it’s Monday again, akryl na desce, 100×70 cm, 2020

Osoby chore psychicznie często nie zdają sobie sprawy z tego, co się z nimi dzieje. Życie z człowiekiem cierpiącym na zaburzenia psychiczne jest bardzo trudne. Trzeba też sobie jasno uświadomić, że nie zawsze można mu pomóc, bo miłością z depresji, choroby dwubiegunowej czy schizofrenii człowieka się nie wyleczy. 

Choroba ma swoje prawa, a pacjent inaczej widzi świat i to trzeba zrozumieć

P.S. Czy wiedzieliście, że każdy dzień ma swój kolor?

💊 Chill Pills, tufting, 2020
💊 cause mental problems are often swept under the rug 💊

Z problemami psychicznymi często radzimy sobie zamiatając je pod dywan. Depresję nazywa się chandrą, nerwice nerwowością.

Na depresję cierpią głównie osoby w wieku od 35 do 55 lat. Powodem zaburzeń jest często niemożność pokonania stresu związanego z pracą, uznawanego przez WHO za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Chociaż rocznie sprzedaje się 19 milionów opakowań leków o łącznej wartości 300 milionów złotych, a w Polsce antydepresanty zażywa ponad milion osób, to wciąż trudno nam przyznać się przed najbliższymi, że chcemy sobie pomóc. W samym zażywaniu leków czy suplementów nie ma wstydu, ale w głębi duszy nie chcemy być określani jako „wariaci”, którzy nie mogą sobie poradzić bez pomocy małej białej pigułki.

Patrząc na rok 2020, możemy tylko przypuszczać, że liczby te wzrosły z powodu obecnej pandemii. A zatem dlaczego, biorąc pod uwagę rosnącą popularność antydepresantów, farmakologiczne leczenie lęków, nerwic czy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych wciąż bywa traktowane nie tylko jako ostateczność, ale nawet objaw słabości?

double diagnosis / double trouble

Termin podwójna diagnoza (podwójne rozpoznanie) odnosi się do grupy pacjentów, u których współwystępują zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych (w tym alkoholu i nikotyny) i poważne zaburzenia psychiczne, np. schizofrenia, zaburzenia afektywne lub lękowe 

Anxiety, 2021, tufted rug, 270×55 cm