BEZDOMNOŚĆ

OTWARTOŚĆ     UZALEŻNIENIA    WSPÓŁUZALEŻNIENIE    ZABURZENIA PSYCHICZNE   BEZDOMNOŚĆ   ŚMIERĆ  


7,5 mln Polaków co roku odczuwa zaburzenia psychiczne, mimo to wciąż jest to temat tabu. Za bezdomnością chroniczną zazwyczaj stoją poważne problemy zdrowotne m.in. zaburzenia psychiczne i/lub uzależnienie (podwójna diagnoza) i co za tym idzie potrzeba specjalistycznej pomocy. Przedłużająca się bezdomność to także świadectwo nieefektywności systemu pomocy w „wychodzeniu z bezdomności”.

Każda osoba bezdomna, która jest bezdomna dłużej niż rok lub w ciągu ostatnich trzech lat doświadczyła co najmniej czterech epizodów bezdomności, posiada jakąś „cechę wykluczającą” (zaburzenia spowodowane nadużywaniem substancji, zaburzenia psychiczne, zaburzenia rozwoju, choroby przewlekłe, niepełnosprawność).

Coraz częściej w większych miastach spotykamy się z „wrogą architekturą” lub – jak nazywają ją jej twórcy – „architekturą obronną”. Wzbudzające kontrowersje ławki projektowane są tak, aby utrudnić położenie się na nich. Taki zabieg ma na celu pozbycie się bezdomnych z pola widzenia.
Miasto z perspektywy osoby bezdomnej pełni funkcję „domu”, gdzie ławka staje się łóżkiem, sklep lodówką, dworzec salonem, a fontanna łazienką.
Za bezdomnością chroniczna stoją często bardzo poważne problemy natury psychicznej
Walka z bezdomnością nie powinna polegać na walce z osobami w kryzysie, a z przyczynami tego problemu. To co robią władze to są tylko zmiany estetyczne.
Dlatego zaprojektowałam Salon miejski tak, aby ławki zyskały bardziej domowy charakter, zachęcały do wypoczynku i stały się kontrą do “architektury wykluczającej”.
Na początku planowałam go na ławkach na placu przy ulicy Zborovskiej okalających rzeźbę Koupel wykonaną przez Ladislava Martínek w 1962 roku.
Jednak wraz z organizatorami musieliśmy znaleźć inne miejsce, bo na tamte nie dostaliśmy od władz pozwolenia – z wytłumaczeniem, że miasto od dłuższego czasu walczy z osobami bezdomnymi w centrum miasta i że mój projekt idzie przeciwko ich wysiłkom wyrzucenia bezdomnych z centrum.
Ostatecznie udało się znaleźć inne miejsce w centrum, jednak cała sytuacja uświadczyła mnie w przekonaniu że problem JEST i to spory.
No więc uszyłysmy z mamą te pokrowce, bo temat jest nam bardzo bliski.